Tavuk Soğuk Hava Depoları

Tavuk Soğuk Hava Depoları

Bilindiği üzere tavuk eti ve tavuk eti ürünleri bakterilerin yayılması ve çoğalması için uygun ortamlardan birisidir. İçerdikleri yüksek nem ve bünyesinde glikojen yani fermente durumuna gelebilen karbonhidrat bulundurması sebebiyle bozulmaya elverişli gıda ürünleridir. Tavuğun kesim işleminden sonra etin direkt olarak soğutulması etin daha uzun ömürlü olmasına, besin içeriğinin bozulmamasına ve etin lezzetinin düşmemesine kalitesinin artmasına sebep olur. Tavuk soğuk hava saklama işlemi bu açıdan çok önemlidir. Tavuk eti üreticileri bu işlemi mutlaka yapmalıdırlar.

Soğutulma İşlemi

Tavuğun kesiminden sonra bakteri üremesinin önüne geçilebilmesi için tavuk eti en çabuk şekilde soğutulmalıdır. Tavuğun iç organları çıkarıldıktan sonra dört saat içerisinde etin sıcaklığı 4.4 dereceye düşürülmelidir. Bu etin soğutulması kritik işlemler arasında yer almaktadır. Etin sıcaklığının hızlı ve en kısa zamanda düşürülmesi tavuğun kalitesini, görünümünü ve lezzetini belirleyen en önemli etkenler arasındadır. Bu yüzden kesilen tavuk soğuk hava deposu içerisinde soğutulmalıdır.

Soğutma Aşaması Neden Önemlidir?

Tavuk gibi kanatlı hayvanların kesim işleminde yapılan soğutma işlemi etin kalitesini ve bakteri gelişimini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Soğutma aşamasının tavuk eti üzerindeki etkileri şöyledir;

  • Biyokimyasal reaksiyonlar gecikmekte bu sebeple      bozulma ve bakteri üremesi engellenmektedir.
  • Etin raftaki ömrü uzamaktadır.
  • Etin su tutma kapasitesini etkilemektedir.
  • Etin görüntüsünü ve lezzetini      güzelleştirmektedir.

Tüm bu etkilerinden dolayı tavuk gibi diğer kanatlı hayvanlarda da soğutma işlemi oldukça önemlidir.

Soğuk Hava Deposu Yöntemleri

Tavuğun kesiminden sonra tavuk eti iki yöntemle de soğutulabilir. Bu yöntemler şöyledir;

  • Su yoluyla soğutma işleminde kesilen etlerin      soğuk su içerisinde bırakılma süresi etin kalitesini ve besin içeriğini      olumsuz bir şekilde etkilediği için bu süre mümkün olduğuna az      tutulmalıdır. Bu nedenle özel olarak tasarlanmış sistemler yardımıyla      etler daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde soğutulmaktadır. Amerika      Birleşik Devletlerinde yaygın olarak bu yöntem kullanılır.
  • Hava yoluyla soğutma işleminde, soğutma işlemi      tek başına da uygulanabilir suyoluyla soğutma işleminden hemen sonrada      uygulanabilir. Soğuk hava deposu içerisinde zincirlere bağlı olan etler      dolaştırılarak etlerin soğutulması sağlanır. Ülkemizde, Kanada ve diğer      tüm Avrupa ülkelerinde en yaygın biçimde kullanılan yöntemdir.

Biz Ne Yapıyoruz?

Tavuk soğuk hava muhafaza işlemi tavuk etinin raf ömrünün uzaması, üzerinde bakteri çoğalmasının önlenmesi ve etin sağlıklı bir biçimde tüketiciye ulaşması için en önemli işlemler arasındadır. Biz etin kalitesini ve raf ömrünü uzatmak için ekonomik ve etkili sistemler geliştirmekteyiz. Çoğu işletme bu sistemler arasında daha az enerji kaybı yaşayan ve masrafı az olan sistemleri tercih etmektedir. Bizlerde bunu en iyi bilen kişiler olarak sizlere daha iyi ve daha kaliteli bir hizmet sunabilmek için buradayız.


E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.