Buzhane Soğuk Hava Deposu İmalatı Nasıl Olmalı?

Buzhane Soğuk Hava Deposu İmalatı Nasıl Olmalı?

24-02-2020

Soğuk hava depoları, zaman geçtikçe artan ihtiyaç ve taleplere bağlı olarak öne çıkan sistemler olmuşlardır. Neredeyse tüm dünya ülkeleri arasında devam eden küresel ticaret, hızlı yaşam koşulları gibi sebepler soğuk hava depolarındaki artışın önemli nedenlerindendir.

Birçok değişkeni hesaba katarak oluşturulan bu soğuk hava depoları; yiyeceklerin, ilaçların ömrünü uzatır ve uygun bir şekilde saklayarak işlevselliğini korumaya çalışır. Nem ve sıcaklığı kontrol edebilen, dışarıdaki etkenlere karşı yalıtılmış, izole sistemlerdir.

  • Şok Odası veya Şoklama Odası (-30°/-45°): Şoklama, taze ürünlerin çekirdek sıcaklıklarının, besin için belirlenmiş olan en uygun değere düşürülmesidir. Ürün cinsine göre değişmekle birlikte, genelde -30 ile -40 arasında çalışmaktadır.
  • Donmuş Muhafaza Odası (-18°/-25°): Uygun negatif değerlere düşürülmüş ürünlerin uzun süre saklanabileceği odalardır.
  • Atmosfer Kontrollü Soğuk Odalar: Sebze ve meyvelerin tazeliğini koruyarak daha uzun süre saklanması için tasarlanmış depolama sistemleridir. Meyve ve sebzeler, toplandıktan sonra bile gelişimini sürdürür. Bu tip soğuk odalar, sebze-meyvelerin bu gelişimi sürdüremeyeceği bir sıcaklık ve ortam sağlar. Bu tip odalar, sızdırmazlık ilkesiyle yapılır. Atmosfer kontrollü soğuk odalarda kapılar özel olarak üretilmekte, soğuk oda panellerinin birleşim yerleri de özel kimyasallar yardımı ile tamamen izole edilmektedir. İşletmenin talebine göre deponun kapısına, duvarına ya da tavanına gözetleme camları konulabilir. Bu sayede içeri girmeye gerek kalmadan, aralıklı olarak kontrol edilebilir. Bu odalarda oksijen seviyesi yok denecek kadar azaltılmaktadır. Ayrıca tüm bu işlemler sırasında, ürün veya çevreye herhangi bir zarar verilmeden ürünlerin taze ve uzun ömürlü olması sağlanmaktadır.

Tüm soğuk hava sistemi ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçin. GNS Soğutma Sistemleri olarak, deneyimli ve profesyonel ekibimizle, işletmeniz için en uygun planlamayı yapalım.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.