Merkezi Soğutma Sistemi Uygulamaları

Merkezi Soğutma Sistemi Uygulamaları

03-10-2017

Merkezi Soğutma Sistemleri, soğutulacak birkaç farklı alanı soğutan makinelerin bir arada bulunmasıdır. Birçok olumlu özelliği vardır fakat en çok öne yanı çıkan yüksek enerji tasarrufuna sahip olmasıdır. 

Şöyle açıklayalım: tek başına çalışan sistemlerde, soğutma ihtiyacı olduğu zaman kompresör devreye girer. Merkezi Soğutma Sistemleri’nde ise, hazırda çalışan kompresörün mevcut kapasitesinden faydalanır. Bu da, aşağı yukarı %20-30 gibi bir enerji tasarrufu demektir ve bu çok büyük bir orandır. 

Diğer önemli olumlu yanlarından biri ise, montajının kolay olmasıdır. Tekli sistemlerde çekilen boru hatları biraz karmaşık bir tesisattır. Merkezi sistemlerde ise bir ana hat vardır, oradan tüm soğutuculara bağlanır ve tüm sistemi çok daha basit ve pratik bir hale getirir. Yalnızca kurulum aşamasındaki kolaylığı değil, sonrasında yapılacak bakım ve muhafazası için de büyük bir avantaj sağlar bu durum.

Bir diğer önemli avantajı uygulama kolaylığıdır. Tekli-bireysel soğutma sistemlerinde uzun tesisatlar kullanılabilir ve bu durum da enerji kayıplarına sebep olur. Özellikle uzun mesafelerde, basınçtan kaynaklı kayıplar olabilir ve bu nispeten olumsuz bir durumdur. Bu uzun tesisat mesafeleri, merkezi soğutma sistemlerinde bir dezavantaj değildir. Çünkü; sistem bir bütün halinde kurulur ve tekli sistemlerdeki enerji kaybı bertaraf edilir. 

Sistem teknolojisi de merkezi soğutma sistemlerini bir adım öne çıkarır. Bu sistemlerde, tüm kompresör ve kondensör fanları, elektronik ve mekanik kontrol sistemleri aracılığıyla birbirlerini yedekleyecek ve her birinin ihtiyacına göre çalışacak şekilde dizayn edilir. Sıralı olarak çalışırlar ve bu durum, sistemi çok daha efektif bir hale getirir. İhtiyaç halinde tüm cihazlar iş birliği yaparak çalışır. Ve tüm bu sistemler oluşturulurken kompresörlerin çalışma saatleri eşitlenir. Bunun nedeni tüm cihazların ömürlerini eşitlemek ve sistemi en işlevsel şekilde kullanabilmektir. Teknolojik açıdan baktığımızda, yine, mekanik emniyet zinciri, merkezi soğutma sistemlerinde çok sık kullanılır. Tekli sistemlerde bu cihaz pek tercih edilmez çünkü maliyetlidir. Mekanik emniyet zinciri, cihazları çeşitli arızalara karşı korur ve sistemi çok daha güvenli bir hale getirir.

İzlenebilme-kontrol özelliği de merkezi soğutma sistemlerini öne çıkaran avantajlardan biridir. Bilgisayarla uzaktan izleme, soğutma/basınç değerlerinin kaydedilmesi ve modem ile uzaktan kontrol edilecek sistemlerle birlikte kurulur. Tüm bunlar, sistem kurulduktan sonra yönetimi çok daha kolay bir hale getirir.

Özetle: merkezi soğutma sistemlerinin birden fazla avantajı vardır. Daha fazla ayrıntı, teknik bilgi ve planlama için lütfen bizimle iletişime geçin. 

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.