Elma Soğuk Hava Depoları

Elma Soğuk Hava Depoları

Ülkemizin birçok yerinde elma yetişmektedir. Elma yetiştiricilerinin ürünlerini daha uzun süre taze bir şekilde tutabilmeleri için elma soğuk hava depoları en büyük avantajlarıdır. Elma hasat zamanında ürünün bol olması fiyatların düşmesine sebep olmaktadır. Üreticilerin bir yıl boyunca emek verdikleri ürünlerinin tam karşılığını alabilmesi için üretilen ürünlerin gerçek değerinde satılması gerekmektedir.

Elma soğuk hava depoları elmaların 1 yıla kadar sağlam ve lezzetini kaybetmeden muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Soğuk hava deposu imalatında sektörde kazanmış olduğumuz deneyimle binlerce tonluk elma soğuk hava muhafaza deposu kurulumlarını gerçekleştiriyoruz. Soğuk hava deposu imalatçısı olarak Isparta, Karaman, Antalya, Kayseri ve Konya gibi elma yetiştiriciliği yapılan ülkemizin her noktasında soğuk hava depoları kurulumlarını yapıyoruz.

Elma Soğuk Hava Depoları Nasıl Kurulur?

Ülkemizde birçok çeşidi yetiştirilen elmanın dalından toplandığı şekilde uzun süreli muhafazası için kurulacak elma soğuk hava depolarının profesyonel bir şekilde kurulması önemlidir. Elma soğuk hava depo imalatı konusunda kazandığımız bilgi birikimi ile istenilen tonajlarda kapasiteye sahip depoların kurulmasını sağlıyoruz.

Elma soğuk hava depolarının kurulmasında öncelikle kapasiteye göre kullanılacak olan soğutma ve havalandırma sistemlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Elma soğuk hava deposunun zemin, duvar ve çatı sistemlerinin projelendirilmesinde ise dikkat edilmesi gereken husus kaliteli bir yalıtım ortamının sağlanmasıdır. Yani elma soğuk hava depoları depolarının temelinden çatısına kadar her aşamasında deneyim ön plana çıkmaktadır.

Elma Soğuk Hava Depolarının Faydaları Nelerdir?

Elma uygun koşullar sağlandığı takdirde azami 8-9 aya kadar soğuk hava depolarında muhafaza edilebilmektedir. Elma soğuk hava depolarının hem üretici, hem tüketici hem de aracılık yapanlar için avantajları bulunmaktadır.

Bu avantajları;

  • Üretici; ürününü değerinde satabilmesi,
  • Tüketici; istediği zaman ürüne ulaşabilmesi,
  • Aracılar; daha uygun maliyetle ürün      stoklayabilmesi,
  • Depo sahipleri; depo kiralama avantajı,

Gibi önemli kazanımlar elde etmektedir. Bununla birlikte elma soğuk hava deposu sahibi olanlar da bu durumdan önemli gelir elde etmektedir. Büyük kapasitelerde elma soğuk hava deposuna sahip olanlar depolarında bulunan alanları üretici veya tüccarlara kiralamak suretiyle kazanç elde etmektedir.

Elma Soğuk Hava Depolarında Nasıl Muhafaza Edilir?

Elma soğuk hava depoları imalatçısı olarak tesis etmiş olduğumuz depolarda özel bölümler bulunmaktadır. Elma hasat işlemlerinden sonra depolanmak istenilen ürünler kasalar halinde paletlere yerleştirilerek özel bölmelere istiflenmektedir.

Bölümlerde bulunan iklimlendirme ve havalandırma sistemleri elmaların ihtiyaç duyduğu en uygun ortamı oluşturarak elmaların bozulma, çürüme, ezilme olmadan ve lezzetini kaybetmeden muhafaza edilmesini sağlamaktadır.

Ülkemizin elma yetiştirilen her noktasında sektörde kazanmış olduğumuz deneyimle en uygun koşullarda elma soğuk hava depoları kurulumlarını yapıyoruz. Elma soğuk hava depolarının periyodik bakım ve yedek parça ihtiyaçlarında hızlı ve güvenilir çözüm ortaklığı sunuyoruz. Hizmetlerimizde kaliteden ödün vermeden müşterilerimizin memnuniyetini kazanmayı hedefliyoruz.


E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.