Endüstriyel Soğutma´ da yapılan Soğuk hava depoları genellikle Taze ürün muhafaza odaları, Donmuş ürün muhafaza odaları ve Şoklama odaları olarak temel anlamda 3 kısma ayrılır. Alternatif olarak,Ön Soğutma, Hızlı Soğutma ve Isıtma odaları olarak farklı tip odalar bulunmaktadır. Muhafaza etmek istediğiniz ürüne ve muhafaza süresine göre bu depo çeşitlerinden bir veya birden fazlasını kullanmanız gerekebilir. GNS Soğutma iletişim sayfasına ulaşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Soğuk hava depolarının en önemli bileşeni soğutma cihazıdır. Türkiye de Bitzer,Copeland,Tecumseh,Frascold gibi bir çok dünyaca ünlü kompresör markalarının ürünleri bulunmaktadır. Bunun yanında sektörde Çin malı bazı ürünleri de bulmak mümkündür. Bu ürünler maliyet açısından en ekonomik ürünlermiş gibi görünsede, kalite sorunları nedeni ile uzun vadede ekonomik çözümler değillerdir. Projenizin fizibilite aşamasında Soğutma gruplarını belirler iken,cihazların sadece beygir güçlerine değil, cihazların ´ Watt ´ cinsinden soğutma kapasitelerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Avrupa standartları (Eurovent Standartları) olarak bilinen standartlar dahilinde cihazlarınızın seçimini gerçekleştiriniz.
Endüstriyel soğutma sektöründe kullanılan paneller genel olarak 5,6,8,10,12,15 ve 18 cm kalınlığında üretilir. Genel prensip olarak, soğuk hava deposunda istenen sıcaklık derecesi azaldıkça (soğudukça) kullanılması gereken panel kalınlığı da artar. Panel kalınlığı arttıkça, panelin maliyeti de artacağı için doğru ve yerinde projelendirme oldukça önemlidir. Projenin gerçekleştirileceği bölgenin iklim koşulları veya coğrafi koşulları gibi birçok parametre bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.
Panelin kalınlığı kadar,paneller içerisinde ısı izolasyonunu sağlayan maddenin (poliüretan) yoğunluğu da oldukça önemlidir. 40 – 42 kg/ m3dansite yoğunluğunda ki paneller tüm sektör tarafından kabul görmektedir ve soğuk hava depolarının çok büyük bir bölümünün ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
Soğuk hava depolarının en önemli birimlerinden bir Soğuk Oda Panelleri dir. Her projede panel seçimi dikkat ile yapılmalıdır. Panel seçimi yapılmadan önce aşağıda ki konularda bilgi sahibi olunmalıdır. Herşeyden önce siparişini verdiğiniz panellerin modüler ve kilit mekanizmasına sahip olduğuna emin olunuz. Böylece gelecekte olası yer değişikliği isterseniz paneller kolaylıkla sökülüp, yeni yerlerinde kolayca birleştirilebilecektir.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.