Et-Balık-Unlu Mamül Şok Odası

Et-Balık-Unlu Mamül Şok Odası

Gıda ürün türlerinin bozulmadan, uzun süre saklanabilmesi için soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulur. Et-balık-unlu mamul şok odası ürünlerin üzerindeki çekirdek ısısı ile bozulmadan uzun süre, istenilen tazeliğini koruyarak, muhafaza edilmesini sağlayacaktır. Şok odalarımızın sıcaklıklarını ayarlarken, gıda ürünü türüne göre belirleme yapıyoruz. Et ürünlerini, su ürünlerini ve unlu mamül ürün çeşitlerini daha çok -35°C ile – 45°C arasında şoklama yapıyor ve özel soğuk hava deposunda muhafaza ediyoruz. Soğuk hava odalarımızda, odanın her yerini eşit derecede soğutacak paneller bulunmaktadır.

Güvenli Şoklama

Soğuk havanın ürün üzerine temasını direk olarak değil, havanın oda içerisinde dolaşarak ulaşmasını sağlıyoruz. Et şok odası tasarımlarını ve soğutucu panelleri ona göre seçiyoruz. Şoklanacak ürün üzerine soğuk hava direk temas ettiğinde, şoklama kalitesi düşük olacaktır. Gıda ürünlerinin kalitesinin bozulmadan şoklanması ve doğru muhafaza edilmesi önemlidir. Güvenli şoklama yapabilmek için şok odalarında çift kademeli, yarı hermetik kompresörleri, oda yapısına göre özel belirliyoruz. Şok odalarının izolasyonunu en iyi şekilde yaparak, oda içerisinde oluşan soğuk havanın da uzun süre muhafaza edilmesini sağlıyoruz.

Şok Odası Özellikleri

Gıda ürünleri şoklama işlemleri için kullanılacak soğuk hava deposunun iyi bir proje ile hazırlanmış olması gerekiyor. Bizler, iyi tasarlanmış şok odalarımızı hem kullanışlı hem de güvenli yapıyoruz. Şok odalarının özellikleri belirlenirken, ürün cinsini ve depolama miktarını iyi belirlemek gerekiyor.

Ürün türüne göre şok odası yapılırken şu hususlara dikkat edilir;

  • Kapasite,
  • Depo alanı,
  • Depo sıcaklığı,
  • Soğutucu panel kalınlığı,
  • Deponun bulunduğu yer,

Bu kriterler, soğuk hava deposu ve şok odaları için gereksinimleri belirlemeye yardımcı olacaktır. Bizler ürün türüne göre özel şok odaları oluşturuyoruz.

Su Ürünleri Şok Odası

Su ürünlerinin tazeliğini kaybetmeden muhafaza edilebilmesi için sıcaklığın 0°C – 4°C arasında olması yeterli gelmektedir. Bizler, su ürünlerini, balık şok odası işlemlerinden sonra, muhafaza için özel ayarlanmış soğuk hava deposu bölümüne alıyor ve soğukluğunu, tazeliğini kaybetmeden muhafaza edilmesini sağlıyoruz. Muhafaza sırasında su ürünlerinde bozulmaların görülmesi, sıcaklı ölçüsünün iyi ayarlanmadığını gösterecektir. Ürün bozulmalarını önlemek için uygun sıcaklık ölçüsü ayarlarını yapıyor ve ürünleri muhafaza ediyoruz.

Unlu Mamuller

Unlu mamuller, raf ömrü kısa olan ürünler olarak bilinmektedir. Son dönemlerde, donuk odaları olarak bilinen şok odaları yapılarak, ürünler uzun süre muhafaza edilmeye başlanmıştır. Unlu mamul şok odası soğuk zincirin en önemli halkalarından birisidir. Unlu mamullerin tazeliğini koruması için şoklama işlemlerini -35°C’li şok odalarında yapıyoruz. Daha sonra muhafaza için -18°C soğuk hava deposuna alarak istenilen süre kadar saklıyoruz. Şoklama yapılarak, soğuk hava depolarında muhafaza edilecek ürünlerle ilgili risk analizi çıkartıyor ve oda yapısını, sıcaklık derecesini ona göre ayarlıyoruz. Şok odalarının tasarımlarını yaparken, şoklanmak istenilen ürün türüne göre özel tasarım yapılmasını sağlıyoruz.


E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.