Nar Soğuk Hava Depoları

Nar Soğuk Hava Depoları

Nar üretimi yapan kişi ve kuruluşlar, nar kalitesini artırabilmek için toplanma sonrası soğuk hava depolarında muhafaza etmeye çalışırlar. Soğuk hava depoları, depolanacak ürün türlerine göre özel tasarlanmaktadır. Nar soğuk hava depoları toplanan narların 3 aydan daha uzun süre saklanmasını sağlamaktadır.

Nar kalitesinde bozulma olmadan oluşturulan nemli ortamda ve ayarlanan sıcaklık derecesinde 3 aydan daha fazla muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Soğuk hava depolarımızı, nar meyveleri için 10°C derece sıcaklıkta tutmaya çalışıyoruz.

Soğuk Hava Deposu İhtiyacı

Nar üretimi yapanlar, soğuk hava depolarına ihtiyaç duymaktadır. Nar için soğuk hava deposu ihtiyaçların karşılanabilmesi için depolarımızı özel olarak tasarlıyor ve ürün verimliliğini artıracak yöntemleri kullanıyoruz. Soğuk hava depolarında, narların tazeliğini koruma süresi önemli ölçüde uzatılabilecektir.

Soğuk hava depolarında ürün bozulma riskini düşürebilmek için sıcaklık oranları meyve türüne göre ayarlanmaktadır. Soğuk hava deposu ihtiyaçlarını karşılamak için sıcaklık ile birlikte nem oranı ayarlamasını da yapıyoruz. Nar meyveleri nem kaybına karşı hassastır ve depoların nemlendirilmesi doğru yapılmalıdır.

Soğuk Hava Depoları

Soğuk hava depolarının ihtiyaca yönelik yapılabilmesi için birçok husus bulunmaktadır. Nar soğuk hava deposu tasarımlarında, yalıtım özellikleri kadar, ürün istifleme bölümlerini de özel olarak tasarlıyoruz. Nar ürünlerinin sağlıklı ve uzun vadeli saklanabilmesi için özel olarak hazırladığımız projelerimizde, şu çözümleri yapıyoruz.

  • Rutubetlendirme,
  • O2 tutucu / N2 üretici,
  • CO2 tutucu,

Depolarımızı, standartlara göre hazırlıyor ve nar için özel sıcaklık ayarlarını yapıyoruz. Nar depolama işlemleri dünyanın her yerinde önem verilen üretim aşamalarından birisidir.

Depolama İşlemleri

Nar depolama işlemlerinde uygun iklimsel koşulların oluşturulması gerekiyor. Soğuk hava depolarımız özel yalıtım malzemeleri ve soğutucu panellerle donatılmıştır. Avrupa Birliği standartlarına göre hazırlanan depolarımızda, narların sağlıklı kalabilmesi için %3 O2 + %6 CO2 depo koşulları oluşturulmaktadır. Depolama süresini uzatabilmek için sıcaklık oranını ortalama olarak 70C seviyesinde ayarlıyoruz. Narlarda bozulma riskini düşürebilmek için sıcaklığın 50C seviyesinde olmasını ve depolama süresinin iki ay kadar olmasını sağlıyoruz.

Güvenli Depolama

Nar meyvelerinin büyüklük ve renkleri bazen yanıltıcı olabilmektedir. Soğuk hava depolarında bile iç bozukluğu olan narlarda küflenme görülebilmekte ve bu ekonomik değer yitirmesine neden olacaktır. Güvenli depolama yapılabilmesi için oluşabilecek tüm zararların engellenmesi için özel hesaplamalar ve düzenlemeler yapıyoruz. Toplanan narlar, güvenli olarak 3 -4 ay depolanmak istenmektedir. Pazarlama öncesinde depolama sürecinin güvenli olması ve ürünlerin bozulmadan saklanması önemlidir ve tarafımızdan karşılanmaktadır.

Ürün Kalitesini Artırmak

Nar üretiminde ürün kalitesini artırmak için yapılan çalışmalarla birlikte depolama süreci de çok önemlidir. Soğuk hava depoları, meyvelere hastalık bulaşmasını önlemek ve sağlıklı olmalarını sağlamak için kullanılmaktadır. Doğru depolama yapıldığında, kaliteli nar ürünlerine sahip olma oranı yüksek olacaktır. Soğuk hava depolarımız tam donanımlı ve ihtiyaca yönelik hazırlanmaktadır.


E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.