Soğuk Hava Deposunun Önemi

Soğuk Hava Deposunun Önemi

19-06-2019

Meyve ve sebzeler mevsimlere göre üretilse de yıl boyu rağbet görmektedir. Et, süt, yumurta gibi ürünler de muhafaza edilmesi gereken ürünlerdir. Pazarın bu talepleri nedeniyle çabuk bozulan ürünlerin ömrünü uzatmak ve gıda bozulmasını önlemek için soğuk hava deposu çözümleri geliştirilmiştir.

Soğuk hava deposu çözümleri, birçok faydası ve iş geliştirmedeki rolü nedeniyle depolama çözümlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu sistemlerin en önemli özelliklerinden birkaçından bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

  1. Çeşitli Kullanım Alanları: Soğuk hava depoları sıcaklığı ayarlanabilir, sıcaklığı ve nemi değiştirerek farklı işlevler için kullanılabilirler. Bu depolar hava geçirmezdir, ayrıca ürünlerinizi aşırı sıcaklıklardan ve depo dışında meydana gelecek hava değişikliklerinden korumaya yardımcı olurlar. Ayarlanabilir bir sıcaklık aralığına sahip bu kaplarla ilgili diğer bir avantaj da, kuru depolama gerektiğinde bir nem giderici olarak kullanılabilmeleridir. Bu depoların çoğunun içindeki sıcaklıklar, -30 dereceden +30 dereceye kadar ayarlanabilir. Basitçe depoyu tercih edilen sıcaklığa ayarlayın, soğuk hava deposu gerisini halledecektir.
  2. Özelleştirilebilir Boyutlar ve Ayarlar: Soğutucu odaların soğutma teknolojisi, özel ihtiyaçlarınız için birçok farklı boyut ve tipin mevcut olduğu noktaya kadar geliştirilmiştir. Bu özel depolar, sahip olabileceğiniz belirli ihtiyaçları karşılamak için doğru soğutucu akışkan sistemi ile donatılabilir. Ürünlerinizi donmuş halde tutmak için sürekli donma sıcaklığında çalışan bir sisteme ihtiyacınız olmayabilir. Bu durumda ürünlerinizi kuru ve serin tutmak için bir soğutma deposu mevcuttur. Taşınabilir depolar ve kalıcı sabit sistemler birçok boyutta mevcuttur.
  3. Yer Açma: Yeterli alana ve depolamaya sahip olmak, hepimizin evde ve işte karşılaştığı sürekli bir zorluktur. İç soğutucular, başka türlü yiyecek hazırlama ve pişirme gibi başka amaçlarla kullanılabilecek yer kaplayabilir. Bu iç soğutucular sadece çok yer kaplamakla kalmaz, aynı zamanda çalışırken ürettikleri ekstra ısı nedeniyle bulundukları odaların sıcaklığını da yükseltebilirler. Bu depoların fanları ve kompresörleri çalışırken ısı üretirler. Bina dışında soğuk hava deposu kullanılırsa bu fazla ısı odadan atılır. 
  4. Yedekleme ve Erişilebilirlik: Soğuk hava deposu sadece ekstra bir depolama alanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ürünlerinizin daha fazla korunması için de kullanılabilir. Elektrik gitme tehdidiyle karşı karşıya kaldığınızda, soğutucuların ve buzdolaplarının içerikleri soğuk hava deposu alanına taşınabilir. Soğuk hava deposunun hava geçirmez yapısı, alanın sıcaklığının daha uzun süre daha düşük ve sabit bir sıcaklıkta kalmasını sağlayacaktır. Bu, elektrik kesintisi durumunda daha fazla ürünü daha uzun süre depolamanıza olanak tanır. Soğuk hava depoları ihtiyaç duyduğunuz depolama ihtiyaçlarını karşılamak için de ayarlanabilir. Raf ekleyerek herhangi bir depolama görevi gerçekleştirilebilir. Serbest duran depolama rafları, depolama ihtiyaçları değiştikçe içeri ve dışarı hareket ettirilerek kullanılabilir
  5. Para Tasarrufu: Depolamadığımız için bozulan yiyecekleri ve diğer ürünleri maalesef atmak zorundayız. Soğuk hava deposu meyve ve sebzeleri doğru sıcaklıkta tutarken nem seviyesini kontrol ederek taze ürünün kullanım ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Bu, israfı en aza indirmeye ve paradan tasarruf etmeye yardımcı olacaktır. Oda sıcaklığında bırakılan meyveler çabuk bozulabilir. Kendi meyve ve sebzenizi yetiştirirseniz, bir soğuk hava deposu hasadınızı daha taze ve daha uzun süre tutabilir. Meyve ve sebzelerinizi toplu olarak satın alırsanız soğuk hava depoları da size fayda sağlayacaktır. Ayrıca un, şeker ve diğer pişirme malzemelerinin de ömrünü uzatmak için de kullanılabilirler. Soğuk odaların size para kazandırmasının bir başka yolu da enerji faturalarınızdır. Verimli, iyi çalışan bir soğuk oda, birden çok geleneksel buzdolabı ve dondurucu gibi diğer soğuk depolama türlerinden daha az maliyetli olacaktır.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.