Süt Ürünleri Soğuk Hava Depoları

Süt Ürünleri Soğuk Hava Depoları

Süt ve süt ürünleri sıcakta oldukça hızlı bozulabilen ürün tiplerindendir. Herkesin muhakkak evlerinde bulunması ve tüketilmesi gereken ürünler arasında yer alırlar. Süt ürünleri hızlı ısıtmanın ardından soğutma yani pastörizasyon işlemi ile bütün mikroorganizmalardan temizlenir ve paketlenir. Paketlenen ürünlerin taşınması ve depolanması oldukça önemlidir. Süt ürünleri soğuk hava depoları ile bu muhafaza mümkündür.

Depolama

Süt ürünleri üretildikten sonra ayrı ayrı farklı sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerekir. Her birinin özenle saklanması önemlidir. Süt ürünlerinin her biri çabuk bozulabilir yapılarda bulunurlar. Bu ürünlerin bozulmaması için sıcaklıklar belirlendikten sonra gerekli sistemleri kurarız. Bu sistemler sayesinde ürünler uzun süreli saklanabilirler.

Bu süreçte ürünlere herhangi bir zarar gelmez. Bu sayede yaz kış tüketicinin masasına sunulabilirler. Süt ürünleri soğu depo sayesinde ürünlerinizi korkmadan depolayın. Depolarınızı sıcaklık değişimlerine karşı korumuş olun. Böylelikle hava değişiklikleri depolarınızı etkileyemez.

Ürünlerin saklanma dereceleri ortalama olarak şöyledir;

  • Yumurta -2 ile 2 derecede muhafaza edilmelidir.
  • Peynir çeşitleri 0 ile 5 derecelik sıcaklıkta      muhafaza edilebilirler.
  • Tereyağı ise 4 ile 10 derece arasında bir      sıcaklıkla bekletilebilir.

Depo sıcaklıklarının özenle ayarlanması ve korunası gerekir. Herhangi bir sıcaklık değişimi ürünlerin hasar almasına sebebiyet verebilir. Bu hem depolamayı hem de soğuk zincirin aksamasına neden olacaktır.

Taşıma

Soğuk zincir oldukça önemli bir uygulama alanıdır. Süt ürünlerinin doğru depolama yöntemleri kullanarak uzun süre saklandıktan sonra tüketiciye sunulabilmesi gerekir. Bu sunum sırasında bu ürünler dış çevreye maruz kalırlar. Bu durumda ürünlerde bozulmalar yaşanabilir. Bunun olmaması adına süt soğuk hava deposu ile korunmuş ürünlerin transferi sırasında da soğuk bir alan kullanılmalıdır. Bu şekilde tüketiciye kaliteli ve bozulmamış ürün ulaştırılabilir.

Kaliteli Soğutma

Süt ürünleri soğuk hava depoları denildiği zaman kaliteli bir üretim olması gerektiği bilinir. Projenin düzgün çizilmiş ve uzun ömürlü olması gerekir. Depo eşit miktarda soğumuyor veya hava olaylarından etkileniyorsa iyi bir depolama olamaz. Tüm bunların olmaması için bize başvurduğunuz taktirde soğuk hava deposu için tüm projelerinizi çizerek hizmet vermekteyiz. Yaptığımız işler uzun yılların getirdiği deneyimler ile daha da güçlenmiştir. Bu sebepten ötürü kalitenin ve güvenirliğin adresiyiz.

Süt ürünleri soğutma depolarının kaliteli bir şekilde kurulum olmadığı taktirde ürünler bozulmaya yatkındır. Ürünlerin bozulması üretici ve dağıtıcı firmayı zarara uğratacaktır. Bu zararın gerçekleşmemesi için yapmanız gereken bize başvurarak kaliteli hizmet almaktır.

Süt ürünleri soğutma depoları yapılırken depoya giriş kısmı, tavan ve zemin, duvarlar gibi birçok faktör önemlidir. Tüm faktörler ele alınarak bir proje yapılmalı ve buna göre bir depo kurulmalıdır. Dışarıdan gelebilecek her türlü olayın göz önüne alınması gerekir. Bu sayede süt ürünlerinin ömrü uzatılmış olur. Üretici veya dağıtıcı da gönül rahatlığıyla süt ürünlerini depolayabilir.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.