Aşı Odaları

Aşı Odaları

Aşılar oldukça maliyetli ürünlerdir. İnsan sağlığı için önemli olan bu ürünler çabuk bozulurlar. Bu nedenle korunmaları için özel aşı odaları gerekir. Bu aşı odalarında aşılar için farklı soğutma sistemleri mevcuttur. Her aşı aynı olmadığı için her aşının beklemesi gereken ısı derecesi de aynı değildir. İnsanlık için önemli, bir o kadar da maliyetli aşıların korunması oldukça önemlidir.

Aşılar İçin Soğutma

Aşılar için soğutma deneyim gerektiren bir iştir. Aşı soğuk hava deposu konusunda biz yılların deneyimi arkamıza alarak kalitenin ve güvenilirliğin bir numarası olması yönünde ilerliyoruz. Aşıların hangi koşullarda saklanması konusunda her türlü bilgi birikimine sahibiz. Bu şekilde farklı aşılar için farklı tip soğutma sistemleri tasarlıyoruz.

Yaptığımız iş hem manevi hem de maddi boyutta kuruluşları memnun eden bir iştir. Aşılar neden soğutulmalıdır konusuna dönelim. Aşılar hem ısı, ışıktan etkilenirler. Hem canlı hem de ölü aşılar bu faktörlerin yanlışlığı yüzünden bozulurlar.

Aşılar için nasıl bir soğutma gerektiğinden bahsedersek kısaca;

 • Ölü ve bakteriyel aşılar +2/+8 derecelerde      saklanabilir
 • Viral aşılar -15/-20 derecelerde muhafaza      edilebilir

Bu nedenle aşıların buzdolabında farklı sıcaklıklarda saklanması gerekir.

Soğuk Zincir

Soğuk zincir yerleşik ve hareketli olarak ikiye ayrılabilir. Yerleşik zincir dediğimiz buzdolapları ve aşı soğuk hava saklama odası gibi belli kurum ve kuruluşlarda daima kullanılan araçlardır. Hareketli zincir ise aşıların taşınması sırasında kullanılması gereken soğutucuları kapsar. Bu ikisinin de güvenilir ve kaliteli olması aşıların bozulmaması için oldukça önemlidir. Soğuk zincir hakkında birkaç bilgi verebiliriz.

Bunlar;

 • Aşılar ne olursa olsun donmamalıdır. Bu nedenle      buzdolabı sıcaklığı devamlı kontrol edilmelidir.
 • Buzdolabının kapağına ne olursa olsun aşı konmaz.
 • Fazla miktarda aşınız bulunuyorsa buzdolabı      sıkıştırmak veya kapağını kullanmak yerine yeni bir buzdolabı almanız      gerekir.
 • Hareketli zincir elemanlarından olan buz aküsü ve      kalıplarını daima hazırda bekletin. Acil bir durumda hızlı taşıma      gerekebilir.
 • Buzdolabının direkt olarak güneş ışığı görmemesi      gerekir. Aynı zamanda duvardan 20 cm kadar uzağa konulmalıdır.
 • Buzdolabının karlanmamasına dikkat edin.      Karlandığı zaman ısıyı yarıya kadar düşürebilirsiniz.
 • Buz aküleri ile taşıma gerçekleşeceği zaman      aşıları kesinlikle buz aküleriyle temas ettirmeyin.
 • Buzdolabının düzeni çok önemlidir. Buzdolabı her      zaman düzenli olmalıdır. Aynı zamanda aşılar arasında mesafe olması      gerekir.
 • Elektrik kesintisi gibi durumlarda buzdolabının      kapağını açmayın. Bu şekilde buzdolabının ısısı uzun bir süre sabit      kalacaktır.

Soğutmanın Önemi

Soğutma sisteminin önemi oldukça açıktır. Güvenli ve kaliteli hizmet anlayışımızla hiç bir kurumun aşılarının bozulmasına izin vermeyiz. Aşıların bozulması sadece maddi olarak değil insan sağlığını etkilemesi yönünden manevi yönden de önemlidir. Bu sebeple soğutma sistemlerimizi işinde uzman bir ekip ile yaparız. Aşılarınız soğutma sistemlerimizle güvende olduğuna emin olabilirsiniz. Yaptığınız işi en kaliteli bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.