Soğuk Ürün Muhafaza Depoları

Soğuk Ürün Muhafaza Depoları

Hassas gıdaların günümüzde her mevsim ve her koşulda koruyabiliyor ve tüketebiliyoruz. Bunların saklanması için soğuk ürün muhafaza depoları tercih edebilirsiniz. Değişen sıcaklık seviyeleri ürünlerin bozulmasına sebep olurken, soğuk ürün muhafaza odaları ürünleri koruyor. Soğuk ürün muhafaza odaları gıdaların metabolizma faaliyetleri düşürmeden korunması sağlıyor.

Soğuk Ürün Depoları Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Üreticiden başlayarak tüketiciye kadar ürünün korunması için geliştirilen bir sistem. Bildiğiniz üzere ürünlerin raf ömrü oldukça kısa sürüyor. Hal böyle olunca üreticiler tüketiciler için alternatif çözümler buluyorlar. Böylelikle tüketici güvenilir gıdaya kolaylıkla ulaşım sağlıyor. Yasalara uygun bir şekilde gıdaların taşınması mümkün. Bunlara dikkat eden firmaları tercih etmeli. Ürünler için soğuk ortam mutlaka sağlanmalı. Çünkü gıdalar için bu sistem zorunlu bir durum. Gıdaların su kaybının olmamasına ayrıca dikkat edilmeli.

Tüketicinin Alması Gereken Önlemler Nelerdir?

Her şeyden önce tüketici sağlığını dikkate almalı. Et, balık ve tavuk gibi ürünleri mümkün olduğunca taze olarak tüketmeye özen göstermeli. Meyve ve sebze gibi gıdaların (daha geç bozulabilir gıdalar) tercihini soğuk ürünlerden yapabilir. Ancak bunu yaparken gıdanın sıcaklık derecesi kontrol edilmeli. Sonrasında satın aldığımız gıdayı kullanacağımız kadar alıp tüketmeliyiz. Kalanı derin dondurucuya konarak muhafaza edilmeye devam edilmeli.

Soğuk Ürün Muhafaza İmalatı

Gıdalar için gerekli ortan sağlanmalı. Sıcaklık ayarlanmalı. Nem sağlanmalı. Ve son olarak tüketici ile buluşması gerekir. Kuru ürünler, donmuş ürünler, soğuk ürünler ve serin ürünler olarak gruplara kendi içlerinde ayrılıyorlar. Her birinim sıcaklık ve nem oranı farklı olduğu için uyulması gerekir. Tüketici alım yaparken bunları göz önünde bulundurmalı.

Soğuk ürün muhafaza imalat hassas bir süreç. Dolayısıyla mutlaka belgelenmiş olası gerekir. Gıdaların bozulmayacağı ve teknik yapıya uygun ortamlarda üretilme ve tüketici ile buluşması önemli. Depo içerinde her bir gıda kendi türüne göre gruplandırılmış olarak ayrı ayrı saklanmalı.

Donmuş Ürün Muhafaza Depolarının Özellikleri

Bulunan odanın duvarı, zemini ve tavanı poliüreten panellerden oluşmalı. Oda büyük bir metrekareye ve zemine sahip olmalı. Zemine güçlendirilmiş demir dökülmüş olmalı. Ayrıca izolasyonu yapılmış olmalı. Hijyen kısmını belirtmiyoruz. Çünkü olmazsa olma özelliklerden. Kaymaya karşı özel olarak tasarlanmış olmalı.

Soğuk ürün muhafaza depoları kapıları da önemli. Yüksek kaliteli, kullanışlı ve estetik bir kapıya sahip olmalı. Görsellikte önemli. İşin estetik kısmını unutmamakta fayda var. Menteşeli veya sürgülü olarak kullanım alanınıza göre tercih edilmeli. Kapıların yüzeyleri ayrıca saç ile kaplamış olmalı. Kapı kenarlarının tamamı silikon lastik ile kaplanmış olmalı.

Soğuk Ürün Depolama Fiyatları

Fiyatlandırma ve maliyet çıkartılırken dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli unsur var. Depolanması gereken gıda, gıdanın cinsi ve iklim koşulları esas alınmalı. Tüm bunlar esas alındığında kullanışlı ve iyi bir depo ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda uygun bütçeli olarak.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.