Depolarda Soğuk Zincir Yönetimi

Depolarda Soğuk Zincir Yönetimi

20-02-2020

Birçok sektörde hızlı bir trafiği olan küresel pazar ve tüketim çağının getirdiği hızla birlikte besin maddelerimizin değişmesi, donmuş ve hazır gıdalara yönelmemize, bu sektöre büyük yatırımlar yapılmasına neden oldu.

Dünyadaki neredeyse tüm gıda ve ilaçlar, soğuk zincir yöntemiyle son tüketicisine ulaşır. Bu mesafeler, binlerce hatta on binlerce kilometreyi bulabildiğinden, tüm bu lojistik süreçlerde malzemelerin iyi korunması gerekmektedir. Aksi durum, maddi ve manevi çok fazla kayıp yaratacağından, bu taşımalar sırasında muhafazayı en iyi şekilde yapmaya çok önem verilmektedir.

Ürünlerin soğuk zincir sisteminde hiçbir kırılmaya uğramadan tüketicilere ulaşması gerekir. Her taşıma işlemi çok fazla ayrıntı gerektirir ve uzmanlar tarafından, iklimlendirilmiş araç ve depolar ile birlikte gerçekleştirilir.

Taşıma sırasında ürünün tazeliğinin korunması çok önemlidir. Fiziksel ya da kimyasal bir bozulma kötü sonuçlara yola açabilir. Bu sebepten, her ürün serin, soğuk veya donuk olarak iklimlendirilmiş depolardan en uygun olanında muhafaza edilmelidir. Örneğin: dondurma, pizza gibi dondurulmuş ürünler -22 derecede muhafaza edilirken, margarin ve çikolata türevi ürünler için +4 ile +18 derece arası uygundur.

Zincirdeki kırılmanın önemi sürekli hatırlanmalı ve süreç içindeki tüm görevliler tarafından aralıklı olarak kontrol edilmelidir. Odanın içindeki sıcaklık, nem ve hatta ısının odaya homojen yayılması bile çok etkili faktörlerdir ve hatırlanmalıdır. Ayrıca ısı kaybını önlemesi için tüm gereksinimler sağlanmalıdır. Deponun basit bir şekilde temizlenebiliyor olması bile süreci kolaylaştıran bir özelliktir.

İklimlendirilmiş depoları da kısaca kategorize edelim:

  • Serin +8 / +15
  • Soğuk +2 / +8
  • Donuk -18 / -25
  • Şoklama -40
  • İlaç Depoları

GNS Soğutma Sistemleri olarak her türlü ihtiyacınıza karşılık vermek için buradayız. Uzmanlarımızla görüşmek ve ayrıntılı bir planlama yapmak için lütfen bize ulaşın.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.